Psycholog WarszawaNiespodziewany związek pomiędzy schizofrenią i kreatywnością
forum psychiczne, forum psychiatryczne, forum psychologia

Zdrowa psychika, forum zdrowa psychika dotycząca psychologii zdrowia, higieny psychicznej oraz zaburzeń psychicznych.


You are not connected. Please login or register

Niespodziewany związek pomiędzy schizofrenią i kreatywnością

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin
Niespodziewany związek pomiędzy schizofrenią i kreatywnością

Ludzie, którzy cierpią na skutek poważnych zaburzeń psychotycznych są bardzo hamowany przez ich stanu. Często trudno im do pracy, są społecznie izolowane, problemy finansowe i może zmierzyć się z wysokim ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu samobójstw i siebie szkody (Beck i wsp., 1979). Schizofrenia w sobie maladaptive zjawisko, naruszające sukces reprodukcyjny i zdolność do funkcjonowania prawidłowo (Nichols, 2009).
Ewolucyjne wyjaśnienia utrzymywania schizofrenii

Z ewolucyjnego punktu widzenia, jest to więc dziwnego, dlaczego schizofrenia jest nadal występujące zaburzenie czy schizofreników zmniejszyły przetrwanie i sukces reprodukcyjny. Jest to katastrofalne i powszechne zaburzenie, z silnym genetycznej etiologii (Nichols, 2009), tak więc pojawia się pytanie, dlaczego schizofrenia jest nadal obecny w około 1percent obecnej populacji Dnia Eysenck, 2004). Z pewnością na przestrzeni pokoleń, geny powodujące podatność na psychozy powinien być wybrany w ciągu kolejnych pokoleń?

Dzięki teorii ewolucji, to być może możliwe do wyjaśnienia takiego stanu. Darwinowskiej teorii doboru naturalnego, z jego ewolucyjnych zasad, ma odblokowany wielu wielkich tajemnic natury i może pomóc w wyjaśnieniu występowania schizofrenii w chwili obecnej. Ewolucyjną przewagę zazwyczaj koncentruje się na jednej z trzech metod doboru naturalnego: fizyczną, krewnych, lub grupę. Indywidualny dobór jest najszerzej rozumiane (Cartwright, 2000). Osoby konkurować i najbardziej "pasuje" przetrwać i wypełnić kolejną generację z ich potomstwa. W pewnych okolicznościach nawet cecha uznane za niekorzystne dla jednostki może przetrwać, jeśli ich krewnych lub grupa mogą z nich korzystać w dowolny sposób. Dobór płciowy może być odpowiedzialne za proces, który wybrał schizofrenii jako cechy ustawicznego w ludzkości. Dobór płciowy polega proces selekcji, który decyduje o przetrwaniu różnicowej genów (Cartwright, 2000).
Natomiast dobór naturalny faworyzuje cechy, które umożliwiają przetrwanie i obowiązuje całkowity zakaz seksualnej, na przykład efektywności metabolicznych, dobór płciowy faworyzuje cechy, które są defaworyzowanych przez dobór naturalny jeszcze umożliwić sukces reprodukcyjny, na przykład kolory jasne. Stwierdzono, że odkrycie kontinuum psychozy łączącej i funkcjonowania normalnego może pomóc wyjaśnić dlaczego schizofrenia jest nadal trwała w ramach populacji i od wielu pokoleń. W wartości nominalnej, schizofrenia ma ponurych konsekwencje dla przetrwania i reprodukcji, które nieuchronnie wpływa na człowieka w jego ogólną sprawność, czyli ich zdolność do skutecznego rozmnażać i wydać potomstwo na prowadzenie swoich genów (Cartwright, 2000). Potwierdzają to badania, które pokazują, że korzystają z mniej sukces reprodukcyjny niż inne istoty ludzkie, które są nieskrępowany przez zaburzenia psychotyczne ust Chadwick i Lowe, 1990).

Jednakże istnieją argumenty sugerujące, że podczas schizofrenia zmniejsza szybkość sukces reprodukcyjny, krewni tych pacjentów może cieszyć się większą sukces reprodukcyjny (Avila i wsp., 2000; Svensson i wsp. 2007; Nichols, 2009), które mogą pomóc wyjaśnić jego występowania w ciągu populacji. Fizjologicznych korzyści dla krewnych nie dotkniętych Sugerowano (Huxley i wsp., 1964). Na początku, to korzyść Zasugerowano, aby być zwiększona odporność na zakażenia (Huxley i wsp., 1964), które poprawiły się istoty ludzkiej kondycji, ale nie prawdziwe dowody kiedykolwiek znaleziono na poparcie tego. Jak wspomniano wcześniej, korzyści z poprawy sukcesu reprodukcyjnego dla krewnych chorych na schizofrenię Sugerowano (Nettle & Clegg).

Nowsze naukowcy twierdzą, dla innej korzyści, korzyści społeczne, a nie fizyczny jeden (Bentalla, 2004). Więcej niż jedno świadczenie socjalne schizofrenii argumentował na przestrzeni lat, na przykład sugeruje, że geny odpowiedzialne za paranoja zachęcać do zdrowego obronności w zagrażających środowisku (Jarvick i Chadwick, 1972, cytowany w Bentalla, 2004), lub że geny schizofrenia spowodować tylko prawo stopień społecznej walki w celu ułatwienia podziału grup overlarge w prymitywnych społeczeństwach Stevens i Cena, 1996, cytowany w Bentalla, 2004). Jednak tylko znaczny badania badanie pozytywny społeczny korzyści dla psychozy skupia się na kreatywności.
Schizofrenia i kreatywność

Znaczenie kreatywności dla ludzkości jest niezaprzeczalna (Runco, 2004; cytowany w Batey i Furnham, 2008). Niespodziewanie jednak, badania naukowe kreatywności jest opóźniony znacznie za badania nad konstrukcjami jak inteligencji (Batey i Furnham, 2008). Naukowcy zaczęli zbiegać po "Umowa ogólnym, że kreatywność obejmuje produkcję nowatorskich produktów użytecznych" (Mumford 2003, cytowane w Batey i Furnham, 2008). Kreatywność w jednostki jest postrzegana składać się z wielu elementów, które doprowadziły do ​​przyjęcia wielu cechę wielu metod analiz (Wolfradt i Pretz, 2001). Sternberg (2006) uważał, że twórczość może być związane z inteligencją i mądrością, mówiąc, że chociaż definicje mogą się różnić, wszystkie one stawiać nacisk na zdolność osoby do produkowania nowych i jakość pomysłów i produktów. Osoby z rozpoznaniem schizofrenii mają tendencję do wykonywania źle na szeregu testów psychologicznych, zwłaszcza tych, które wymagają nowatorskiego i elastycznego podejścia (Frith i Johnstone, 2003). Jeśli tak jest, to w jaki sposób schizofrenia i twórczy geniusz jest tak ściśle związane?Najbardziej charakterystyczną cechą stereotypowego strony 'geniuszu Mad' to nowość jego wkład do sztuki czy nauki. Jednak ten rodzaj testów, w którym pacjenci ze schizofrenią robią źle na to testy psychologiczne, które wymagają minimalnego poziomu kreatywności (Frith i Johnstone, 2003). Być może niektórzy z ich problemów wykonawczych, na przykład ich problemy z werbalnych płynność testów, może rzeczywiście doprowadzić do kreatywności? Może to szczególny rodzaj twórczości, różni się od twórczości wykazywanej przez ludzi zdrowych, wynika z widząc relacje w których zdrowe społeczeństwo nie stanie lub dokonywanie odpowiedzi, które byłyby tłumione przez resztę nas, bo myślą, że są niewłaściwe. Schizofrenika na nieprawidłowe zachowanie i komunikacja style mogą w rzeczywistości prowadzić do twórczości niesamowitej i wyjątkowy, jak wykazano w "autoportretu, Medytacji" Charlesa Altamont Doyle, ojciec pisarza sir Arthura Conan Doyle'a. To genetyczny związek oferując przewagę krewnych chorych na schizofrenię jest dodatkowo wykazać tu, gdzie ojciec cierpiał na schizofrenię, ale syn stał się twórczy i skuteczny autor, znany na całym świecie.
Genetyczne Link?

Pomysł, że schizofrenia i kreatywność związane są nie nowa teoria i wyprzedza nowoczesnej psychiatrii. W próbie dalszego ustalenia tej relacji wielu naukowców przeprowadził badania biograficzne o różnych ważnych osób w całej historii w nadziei na znalezienie dowodów na wysokim wskaźnikiem zaburzeń psychicznych w Claridge et al, 1998; Simonton, 1994). Oczywiście ta metoda napotyka na szereg problemów, które nie mogą być ignorowane. Po trudnej decyzji decydując kogo to w tego rodzaju badania, jest to trudne do poprawnych wniosków na temat zdrowia psychicznego z danych osobowych. Tak więc, objawy psychiatryczne są często niewłaściwie przypisane do niektórych osób, podczas gdy inni, którzy wyraźnie cierpią z objawów psychicznych są pomijane. Oczywiście, aby uniknąć takich problemów z badań biograficznych, można badać ludzi w obecnych; takich jak Nancy Andreasen (2006) i Kay Redfield Jamison (1994) zrobili, znalezienie wysoki poziom zakłóceń nastroju i zaburzenia w ich próbach twórczych pisarzy i artyści, wspierając ten link pomiędzy psychozy i kreatywność (O'Reilly, Dunbar i Bentalla, 2001).

Było kilka prób podejmowanych przez różnych badaczy do zakładania genetyczny związek między kreatywnością a schizofrenią w celu dalszego sprawdzenia teorii tym linkiem. Meyer-Lindenberg i koledzy w genach NIMH, poznanie i program Psychosis odkryli konkretnego genu, który jest połączony zarówno inteligencji i schizofrenii (cytowane w Moran, 2007). Gen ten został wykorzystany do próby wyjaśnienia, dlaczego niektórzy z czołowych umysłów w historii najnowszej ponieśli z tego konkretnego zaburzenia psychotyczne, na przykład autor Jack Kerouac, Van Gogh artystą, i Wacław Niżyński rosyjski tancerz. Gen ten został ochrzczony DARPP-32 i twierdzi, że aby połączyć geniusz z szaleństwa. Trzy czwarte wszystkich ludzi dziedziczyć wersję tego genu, ale wtedy zwiększa zdolność mózgu do myślenia poprzez poprawę przetwarzanie informacji w korze przedczołowej. Gen ten również kształtuje i kontroluje układ nerwowy ściśle związanego ze schizofrenią, a więc połączenia pomiędzy geniuszem i szaleństwem. To również sugeruje, że schizofrenia może być minusem do zmian ewolucyjnych, które poprawiły nasze szanse na przetrwanie i naszej sprawności poprzez poprawę naszej inteligencji i kreatywności.

Wydaje się również logiczne, że jeśli psychoza i twórczość mają wspólne genetyczne korzenie, potem krewni pacjentów chorych psychicznie powinna także okazać dowód zwiększonej kreatywności, jak wcześniej wspomniano w przypadku Sir Arthura Conan Doyle'a. Karlsson (1984) przeprowadzili badanie, w którym zawody wykonywane przez krewnych chorych na schizofrenię były badane. Odkrył, że krewni pierwszego stopnia pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi okazują się być bardziej skuteczne w osiąganiu uznanie w wielu dziedzinach intelektualnego wysiłku niż w populacji ogólnej powierzchni, w którym studiował: Islandia. Stwierdził również, że pola, w którym osiągnęli uznanie były obszary doskonałości twórczej i naukowej.

Ten dowód popiera genetycznego związku między psychozą i kreatywności, jednak kreatywność jest wykorzystany przez krewnych osób cierpiących na psychozy, a nie osób z zaburzeniami psychotycznymi. Może to być może, że choć psychoza może powodować zwiększoną kreatywność, pacjent jest zbyt hamowana przez ich stanie go użyć na swoją korzyść. Jednak pierwszy stopień pokrewieństwa, który dzieli się na 50 procent swoich genów i tak też ich udoskonalone zdolności twórczych jest w stanie wykorzystać ich podniesienie umiejętności do maksimum. Z ewolucyjnego punktu widzenia, to wtedy wzrost względnej w fitness (Svensson i wsp., 2006; pokrzywy i Clegg, 2006). Eysenck (1993) zaproponował również szczegółowy i skomplikowany model kreatywności, która próbuje wyjaśnić tę pozorną relacji między psychozą i geniuszu twórczego. Twierdził, że poznawcze cechy związane z wysoką ocenę na jego wymiar osobowości psychotyczności, zwłaszcza skłonność do myślenia nad-inclusive, ułatwi oryginalność, która w optymalnych warunkach doprowadzi do kreatywności.

Zobacz profil autora http://zdrowa-psychika.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach